Tavuk Karası Nedir

Toplumda 3 bin ile 5 kişiden birinde rastlanan ve insanoğlunun dünyasını karartan Tavuk karası hastalığı‘nın gaslın içindeki rod isminde olan hücrelerin bozulması nedeniyle meydana gelmektedir. Zamanımızda dünyada ortalama iki milyon ferdin bu rahatsızlıktan dolayı görme yetisini yitirmektedir.

Görme Hücreleri ve Rod

Gözün içini kaplayan retina adını verdiğimiz tabakada görme hücreleri bulunur. Rod isminde olan hücreler, karanlıkta yada gece görmeyi ve çevre görmeyi sağlar. Tavuk karası verilen hastalık rod isimli hücrelerin bozulmasıyla karakterizedir.

Hastalığın bu hücrelerin ölmesiyle görme kayıplarına niçin olur. Şu ana kadar toplanan verilerden çıkan sonuçlardan bir tanesi de erkeklerde kadınlardan daha fazla görüldüğüdür.

Retinitis Pigmentosa vakaı Nedir

Tıptaki adıyla retinitis pigmentosa vakasının çoğunun önce çubuk şeklindeki hücrelerin bozulmasıyla başlamaktadır. Bu hücreler karanlıkta veya az ışıklı ortamlarda görmemizi sağladığı için en önce onların bozulması hastalığın ilk semptomları arasında gece körlüğünün ortaya çıkmasına niçin olur.

Periferal Görüş ve Adapte Sorununda Dünyanız kararır

RP; tek bir hastalıktan çok, bir grup retinal hastalığı kapsadığından dolayı; bireylerde tam olarak nelerin görülebileceğini de saptamak mümkün olmamaktadır.

Retinitis Pigmentosa hastalarında gözler karanlık yada azca ışıklı ortamlara adapte olamaz. Buna karşın hastalar seneler boyu süren bir süreç içerisinde bir tek merkezi (tünel) görüş kalana dek periferal görüşü ilerleyen bir tarzda kaybetmektedirler.

Gözlerinize Dikkat Edin..

Çok nadir vakalarda hastalar bu merkezi görmeyi de kaybedip tamamıyla kör olmaktadırlar. Eğer hastanın aile ağacı bilinirse hastanın ileride nasıl bir durumda olacağı mevzusunda tahmin yürütülebilir. Bu bilgi hastanın meslek seçiminde yardımcı olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir