Gözlük Takmakdan Kurtulun!

Lasik yöntemi ile gözlüklerden kurtulmak hem olası hem de güvenlidir. Burada en önemli konu, hasta seçimidir. Bunun için de en başta aşırı detaylı bir muayene, en hassas ve etkinliği ispatlanan cihazlarla ölçümler, bu konuda deneyimli bir hekim değerlendirmesi ve sadece müsait olan hastalara bu işlemin yapılması, sonucu % 100 başarıya götüren temel kriterlerdir.
Okuma gözlüklerinden kurtulmanın metodları

Kamra ınlay Yakın gözlüğü kullanımı istemeyenler için alternatiflerden biridir. Kamra ınlay kornea lamelleri arasına yerleştirilen aşırı küçük ve çok aşırı inde bir opak disktir. Ortasında 1.6mm yuvarlak açıklık bulunur. Bu sayede o gözde gözbebeği “küçülmüş” olacağından (yani parlak ışıktaki bunun gibi küçülmüş etkisi yaratacağından) o gözde netlik artar. Yakın görme netleşir. 40 ıslak sonrası uygulanabilir.

Multifokal göz içi mercekler:

Göz içi mercek değişimi, yalnızca katarakt hastalarında değil, tıpkı sürede gözlükten kurtulmak isteyenlere de kullanılan bir ameliyat yöntemidir. Ameliyatın türü aynıdır. Ya katarakt bulunmaktadır ve hastanın bozulan kendi merceği çıkarılır, yerine yapay mercek konulur. ya da, hastanın merceği bozuk değildir lakin, yüksek numaralı gözlük kullanımı istemediği için de aynı şekilde kendi merceği çıkarılıp yerine suni mercek konulur.

Bu ameliyatlarda amaç; ister katarakt’şafak kurtulmak olsun, ister gözlükten kurtulmak olsun, göz içine konulacak merceklerin hastaya azami görmeyi kazandırması hedeflenmelidir.

Hem yakını, hem de uzağı gözlük kullanılmadan görebilmeyi sağlayan merceklerin yanı dizi, yalnızca uzağı bakmayı sağlayıp, yakın görme için gözlüğe gereksinim duyulan mercekler de bulunmaktadır. Elbette herkesin istediği, gözlüksüz net bir görüşe sahip olmaktır. Hastanın göz yapısı müsait bulunduğu takdirde, bizim de amacımız onları gözlüksüz bir yaşama kavuşturmaktır ve bu olanaklar mevcuttur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir