Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz kuruluğu , gözyaşlarının gözleri nemlendirmek ve yağlandırmak için yeterli şekilde işlev gösterememesi durumudur. Gözyaşları oldukça çok sebepten ötürü yetersiz duruma gelebilmektedir. örnek olarak gözyaşları yeterli miktarda üretilmediği süre yahut üretilse bile çok fazla az miktarda üretildiğinde göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır.

Göz kuruluğu epey bir rahatsız eden bir sorundur. eğer göz kuruluğu yaşanıyorsa, acı ve yanma hissi yoğun şekilde çok olacaktır. Göz kuruluğu; uzun zaman bilgisayar ekranına bakılınca, bisiklet yahut motosiklet kullandıktan sonra, uçakta ve ya klimalı odada bulunurken yaşanabilir.

Göz kuruluğunun tedavisi mümkündür ve çoğunlukla göz damlası veya hayat tarzında yapılan değişiklikler sayesinde yapılır. Göz kuruluğu semptomları denetim edilebilir ve çok fazla karakteristiktir.

Oluşum Nedenleri
Göz kuruluğunun temel oluşum nedeni gözyaşı eksikliğidir. Gözyaşı; su, yağ asitleri ve mukus karışımı bir bileşene sahiptir. Bu karışım gözün yüzeyini yumuşatmaya ve temizlemeye yardımcı olmakta. tıpkı sürede bu karışım, gözü enfeksiyon oluşumlarından da korumaktadır. Bazı şahısda gözyaşı üretiminin azalmasına bağlı şekilde gelişen göz kuruluğu, bazan de gözyaşında bulunan maddelerin buharlaşması ve ya bu maddelerde dengesizlik yaşanmasından dolayı gelişmektedir. gözyaşı miktarının düşüş sebepleri şu faktörlere bağlıdır;

Yaşlanma,
Bazı ilaçların etkileri, Gözyaşı bezlerinin iltihap ya da radyasyon sebebiyle zarar görmesi.
Göz kuruluğunun artan gözyaşı buharlaşmasına bağlı şekilde oluşmasının da bir takım sebepleri vardır. Bu faktörler şu şekildedir;

yel, duman yada kuru hava,
çok az sık şekilde göz kırpma ve gözleri kırpmadan sabit bir şekilde, kitap okumak, bilgisayar başında durmak veya araç kullanımı,
Göz kapağı sorunları (göz kapaklarının dışa dönük olması-ektropiyon- ve göz kapaklarının içe dönük olması-entropion- bunun gibi sorunlar).
Bir de gözyaşı düzensizlikden dolayı göz kuruluğu görülmektedir.Bundan dolayı gözyaşında bulunan yağ, su ve mukus miktarlarından herhangi birinde düşüş olması, göz kuruluğu oluşmasına sebep olmaktadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun belirti ve semptomları şu şekildedir;

Gözlerde yanma, batma ve acıya karşı hassasiyet,
ışığa karşı hassasiyet,
Gözlerde kızarıklık,
Gözlerde bir cisim duruyormuş gibi duygu oluşması,
Kontakt lensleri takıp çıkarırken zorlanmak,
Gece araç kullanırken zorlanmak,
Gözlerin sulanması, kaşınması ve kuruması.
Bulanık görme veya göz yorgunluğu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir