Göz Enfeksiyonu Belirtileri

Göz Enfeksiyonu Belirtileri

Göz enfeksiyonun belirtileri , Çapaklanma gözde kızarıklık, batma, yanma, şişme ve bazende sulanma şekilde beliren bireyin öz güvenini epey bir düşüren ve halk içinde göz nezlesi diyede isimlendirilen tıp dilinde al göz denen hastalık türüdür. Gözün ön yüzeyi ile göz kapaklarının iltihaplanması ile belirmektedir. Bu hastalık alerjik olarak da belirebilir, virüslerin ve bakterilerin vücuda girmesi ile de olabilmekte, gözyaşı eksikliğinden kaynaklı olarak da belirir. Göz enfeksiyonu zaman geçtikçe bulaşıcı bir durum alabilmektedir. Göz enfeksiyonunda diğer ciddi bir husus da erkenden enfeksiyona karşı tedavi olmadığında dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Erkenden tedavi edilmediğinde kendini sürekli tekrarlar ve gözde görme düzeyinde yetersizlikle birlikte astigmat sorununu da ortaya çıkarabilmektedir.

Belirtileri, En göze çarpan olanı gözde kızarıklıktır, gözün beyaz kısmında kızarma şekilde kendini göstermektedir, bunun yanında gözün beyaz kısmında yanma, batma, sulanma olarak görünmektedir. Ek olarak şişlik , çapaklanma ve kızarıklık belirtileri olarak da ortaya çıkabilmektedir. iki gözde de kaşıntı ve kızarıklık varsa büyük ihtimalle alerjiktir, şayet gözde yanma, batma, kızarıklık varsa bu kuru göze bağlı olarak konjonktiviteyi göstermektedir. Yüzde 65 oranında bakteri ve mikroplardan yüzde 35 oranında ise virüsler neden olmakta. Göz yaşı yetersizliği, güneş ışınlarına fazla maruz kalma, rüzgara maruz kalma, göze kimyasal madde kaçması bu gibi durumlar, alerjik reaksiyonlu, göze kum, kıl, saç girmesi bunun gibi durumlar konjunktiviteye yol açan unsurlardan birileri olabilmekte.

Kalıcı astigmata yol açabilmektedir, Göz enfeksiyonuna erken müdahale edilmediği takdirde devamlı enfeksiyona maruz kalan bölgenin eller ile ovalanması zorunda gözün büyük ölçüde zarar gördüğü için kalıcı astigmata neden olmakta, ayrıca virüs kaynaklı göz enfeksiyonlarında konjonktiviteye maruz kalacağından gözün erkenden tedavi edilmesi şarttır.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri

. Görme merkezine yerleşebileceğinden büyük görme kayıplarına neden olabilmekte.

Tedavi yöntemleri, Enfeksiyonun altında yatan bazı nedenlere göre farklılıklar gösterebilmektedir. şayet alerjik şekilde kendini göstermiş ise göz damlaları ile gözde oluşan kızarıklık ve kaşıntı giderilebilir. Kuru göze bağlı olarak hazırlanmış ise gözler göz yaşları ile nemlendirilerek. Kimyasal maddeler girmiş ise göze gözün acilen yıkanması gerekmektedir. Bakteriler yardımı ile meydana gelmiş ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Viral enfeksiyonlar ise tedavi edilemez sırf yıkanmaları azaltılabilir. bununla birlikte göz enfeksiyonundan korunmanın en ciddi yolu hijyene büyük ölçüde dikkat etmemiz gerekebilir. alerjiye neden olan ortamlardan uzak durulmasında yarar bulunur. önceden söylediğimiz gibi tedaviye geç kalınırsa hastalık ilerleyeceğinden dolayı cerrahi müdehale gerektirir, göz korneası lekeli ise kornea nakli gerekecektir.

Göz enfeksiyonundan korunmak için, Ellerimizi sürekli yıkamalıyız, enfeksiyona maruz kalan kişilerin havlu, çamaşır, hususi eşyalarını kullanmamaya itina gösterelim, bakımlı havuzlara girin, hastalığa maruz kalan kişilerle tıpkı havuza girmemeye dikkat edin. Göz enfeksiyonunun belirtilerini hissettiğiniz zaman hemen bir hekime başvurmanız da fayda bulunur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir