Glokom Nedir

hastalığı Nedir ?

 

Glokom, hepimizin bildiği ama asıl ismini bilmediği göz tansiyonu hastalığıdır.

öyleki hakkında yapılan anketlerde her 100 insandan 73’ünün hastalığın ismini ilk defa duyduğu dahi ortaya çıkmış halde. Ankete dahil olanların % 90’ı ise hiç göz tansiyonunu ölçtürmediği belirlendi.

kamu arasında glokom göz hastalığının ismi (karasu) olarak kullanılır..

Vatandaşlar içinde ‘karasu’ şekilde da tabir edilen göz tansiyonu hakkında toplumda şuur oluşturmak için yapılan ankette, rahatsızlığın tam şekilde bilinmediği anlaşıldı. Göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal şekilde tıkanıklık oluşması itibariyle sıvının yeterince boşalmaması ve buna bağlı olarak göz içi basıncının artması sonucu oluşan rahatsızlık oldukça saklı şekilde ilerliyor.

Kalıcı Görme problemi Nedir

Hastalığın sessiz ve sinsi olup, tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme bozukluklarına neden olabilmektedir.

Göz tansiyonu göz içi basıncının yükselmesiyle kendini belirgin eden bir hastalık şekli olmakla birlikte, göz tansiyonu sinsi ve çok fazla gizli bir hastalıktır. Adeta sessiz bir hırsıza benzer. Gözün içinde aköz hümör ismi verilen duru bir sıvı dolaşır. Bu sıvı gözün arasında salgılanırken bir şekilde gözün dışına dranaje olması gerekir.

Bu sıvının dışarıya akmasında bir sorun olduğu süre sıvı gözün içinde birikiyor. Biriken sıvı gözün arasında retinaya, optik sinire, retinanın sinir tabakasına ziyan vermektedir. Böylece körlükle sonuçlanıyor.

Göz tansiyonu hastalığı için bazı risk grupları bulunur.

bireyin miyop olması,
göz korneasının ince olması,
ileri yaşta olması,
cinsiyet (bayanlarda risk daha fazla),
sigara içmesi,
kan basıncının yüksek olması,
düşük kan basıncının olması,
ailedeki ırsi özellik,
uzun süreli kortizon tedavisi görenler ve travmadan çıkması glokom için büyük bir önem taşımaktadır.
Glokom ve ya diğer hastalıklarda ve erken teşhis ile beraber erken tedavi ile göz tansiyonu gibi hastalıklar anlaşılır ve tedavisi mümkündür. Herzaman sağlık taramasından geçilmesi şarttır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir