Çocuklarda Göz Enfeksiyonu

Çocuklarda göz enfeksiyonu, çocuklarda yaygın şekilde görülen göz hastalıkları kolay tedavilerle iyileştirilir. ancak, mikrobik olma özelliklerinden ötürü, öteki aile üyelerine bulaşmasının önlenmesi için özel temizlik tedbirleri alınması gerekir.

Konjonktivit çocukları aşırı yoğun etkileyen bir göz sorunudur. Nedeninin bakteriyel olduğu düşünülürse antibiyotikli göz damlası ya da pomadı, saman nezlesi mevsiminde ise antialerjik göz damlası verilmektedir. Bebeklere ve çocuklara göz damlası ya da pomadı uygulamak hiç de kolay değildir. öncelikle yavrunuza acı duymayacağını söyleyin, sonra oturarak yahut yatarak başını arkaya doğru atmasını ve tavana bakmasını söyleyin. Alt göz kapağını hafifçe aşağıya çekerek damlayı göz kapağı ile göz arasına damlatın – göze dokunmayın. sırf hekimin önerdiği damlaları kullanın, göz banyosu yapmayın.

Damla ya da pomad uygularken şişe yada tüp göze olabildiğince yakın olmalı lakin dokunmamalıdır. Her iki gözde de enfeksiyon varsa, reçeteye iki ayrı damla ve ya pomat yazılmalı ve iki göz için ayrı damla yada pomat kullanılmalıdır. çocuk göz kırparak damlanın göz dışına damlamasına sebep olabileceği gibi damlanın yakından damlatılması gerekmektedir.

Göz Yaşının Tıkanması

Gözyaşı kanalından  gözyaşı salgıları geçer. Gözyaşı, gözyaşı kanalından burna drene olur. kimi yeni doğanlarda tıkalı olur süreklilik devam etmezse tedavi olmaya gerek kalmaz.Arada nazolakrimal kanalı denen gözyaşı kanalının yeni doğmuş olan bebeklerde kapalı olabilir,

bundan dolayı gözyaşları akamadığından gözleri sürekli çapaklı ve sulu olur. ekseriyetle çok önemsenecek bir hal değildir. Vakaların çoğunda bebek büyüdükçe sıkıntı kendiliğinden geçer.

Anne babaların bebeğin gözlerini temizlemeyi ve göz kapağının iç tarafındaki göz pınarı masaj yapılarak kanaların açılacağını öğretilmesi gerekir. Antibiyotikli damla ve pomat yanlıca bir enfeksiyon zorunda kullanılmalıdır. problem bir yaşından sonra da sürüyorsa, gözyaşı kanalı bir göz cerrahı tarafından umumi anestezi ile açılır. Kanal şırınga ile yahut profesyonel olmayan bir kişi yönünden açılmaya çalışılmamalıdır.

Göz Enfeksiyonları ve iltihapları

iltihabın nedeni bakteriyel, viral veya alerjik olabilmekte. Kimyasal konjonktivit, göze dış bir madde girdiğinde olur. Göz kızarır, yanar ve sulanır, göz kapakları şişer. Görmede bir arıza olmaz, fakat parlak fer rahatsız edebilir. Bakteriyel konjonktivitte koyu, yeşilimsi sarı bir renkte akıntı görülmekte. Bu, bazan göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olur ve bu durum uyandığından çocukları rahatsız eder.

Tedavisi

Antibiyotikli damla veya pomat verilmektedir. Kaynatılıp soğutulmuş suya pamuk batırılarak göz yavaşça temizlenir. (Pamuk parçalarını suda kaynatın, soğuduktan sonra kapalı bir kaba koyarak buzdolabında saklayın ve temizinden bir kaşık ile kabın içinde kullanılmalıdır. Her bir göz için ayrı pamuk kullanın. içten dışa doğru gözü silin. Konjonktivit bulaşıcı olduğundan temizlikten öncelikle ve sonra ellerinizi yıkayın. Yayılmasını önlemek için çocuğun el ve yüz havlusu ailenin diğer fertlerinden ayrı olmalıdır. Havlusunu ayırın.

Blefarit

Nedeni ve belirtileri

Seboroik dermatit ile beraber ve ya bakteriyel enfeksiyon nedeniyle olur. Kirpiklerin göz kapağına girdiği yerde kızarma ve pul pul olma biçiminde gözlenen bir iltihaplanmadır. Göz kapakları kaşınır ve acır, çıkarması güç olabilen pullanma görülebilir.

Tedavisi

Pul ve çapağı günde iki defa temiz pamukla temizleyin. (Yukarıdaki örnekte verildiği benzeri. ) Enfeksiyon varsa günde birkaç defa antibiyotikli pomat ile kapak kenarlarına masaj yapabilirsiniz.

Arpacık

Nedeni ve Belirtileri

çoğunlukla bir stafilokok enfeksiyon nedeni ile oluşan, üst ve ya alt göz kapağında yumuşak ve ağrılı bir şişliktir. Kirpiklerin dibinde apse oluşur. Patlamak üzerinde olan bir sivilce görünümündedir.

Tedavisi

Arpacık ekseriyetle kendiliğinden patlayabilir içindeki irin çıkıp ağrıyı dindirebilir. Temiz, sıcak bir bez ve ya pamuk parçasıyla sıcaklık uygulamak ağrıyı gidermeye destekçi olabilmekte.

Mebomyan Kisti ( şalazyon )

Nedeni ve Belirtileri

Mebomyan kisti her bir göz kapağından 30 adet bulunan mebomyan kisti bezlerinden birinin kanalının tıkanması sebebi ile oluşan katı göz kapağı şişmesidir.

Tedavisi

Herhangi bir tedavi yapılmadan kendi kendine düzelir, lakin devam ederse umumi ya da lokal anestezi ile alınması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir